کیت تشخیص سریع آنتی ژن (CPV)

[rank_math_breadcrumb]

کیت تشخیص سریع آنتی ژن (CPV)

مدت زمان تشخیص: بین 5-10 دقیقه
نمونه: مدفوع تازه و استفراغ
دمای نگهداری:30-2 درجه ی سانتی گراد
حساسیت: 97.6%
اختصاصیت:100%
کد کاتالوگ:for 10T/K: ABH-lC03-CPV

پاروویروس سگسانان(Canine Parvo Virus –CPV) عضوی از تیره پاروویروس از خانواده پارووریده می‌باشد که برای اولین بار در سال 1978 شناسایی شد.

آنها ساده‌ترین ویروس‌های DNA دار جانوری هستند که بیشتر آنها برای میزبان‌های خود اختصاصی هستند. پاروویروس یک بیماری ویروسی کاملاً سرسخت، با دوام، مقاوم و شدیداً کشنده می‌باشد. اگرچه حدود یک تا دو هفته طول می‌کشد تا علائم بیماری در حیوان ظاهر شود؛ این ویروس از روز سوم در مدفوع قابل شناسایی است. این بدان معناست که حتی سگی با ظاهری کاملاً سالم می‌تواند ناقل این ویروس باشد.

سگ‌ها توسط بلع یا استنشاق ویروس از راه دهانی- حلقی به این بیماری مبتلا می‌گردند. پاروویروس بسیار مسری می‌باشد و می‌تواند توسط هر فرد، حیوان یا شی که در تماس با مدفوع سگ آلوده قرار می‌گیرد؛ انتقال یابد.

امروزه تست تشخیص سریع این ویروس به دلیل مزایایی مانند استفاده آسان، حساسیت کافی، زمان کوتاه جواب دهی و کم هزینه بودن نسبت به سایر روش های تشخیصی دیگر برتری پیدا کرده است.

کیت تشخیص سریع آنتی ژن پاروویروس سگ سانان-CPV بر اساس تکنیک ایمونوکروماتوگرافی بوده که میتواند این ویروس را در نمونه های مدفوع و استفراغ سگ با دقت و حساسیت بالا در مدت زمان کمتر از 15 دقیقه شناسایی نماید.

روش انجام تست:

1- جمع آوری نمونه:نمونه گیری با استفاده از سواب پنبه ای از مدفوع تازه سگ، مقعد سگ و یا استفراغ آن، انجام می‌شود. مقدار نمونه باید به حدی باشد که سواب مرطوب شود.

2-آماده سازی نمونه: بعد از نمونه‌گیری، سواب نمونه را در تیوپ حاوی بافر فرو برده، 8 تا 10 بار به انتهای تیوپ فشار دهید و بچرخانید (این کار را حداقل 15 ثانیه انجام دهید). سپس سر سواب‌ را به دیواره‌های ویال فشار داده تا همه‌ی مایع خارج شود. نمونه برای انجام تست آماده است.

3- کاست تست و بافر استخراج را در دمای اتاق به مدت 15تا 30 دقیقه قرار دهید تا به دمای محیط برسد.

4- فویل آلومینیومی کاست تست را باز کنید و روی یک سطح صاف قرار دهید. کد شناسایی نمونه را روی کاست بنویسید.

5- 3 قطره از نمونه آماده شده را با قطره چکان یکبار مصرف به محل مشخص شده برای نمونه‌گذاری (چاهک نمونه) روی کاست اضافه کنید و در دمای10 تا 25 درجه سانتیگراد به مدت 5 تا 10 دقیقه انکوبه نمایید.

6- نتایج را پس از سپری شدن زمان انکوباسیون، مشاهده کنید. نتیجه دریافت شده پس از 15 دقیقه نامعتبر است.

تفسیر نتایج:

مثبت: تشکیل دو باند رنگی قرمز یا صورتی در محل مشخص شده خط تست (T)و خط کنترل (C) نشان دهنده وجود آنتی‌ژن پارو‌‌‌ویروس در نمونه می‌باشد.

منفی: تشکیل یک باند رنگی قرمز یا صورتی در خط کنترل (C)و عدم تشکیل باند در خط تست (T)نشان دهنده عدم وجود آنتی‌ژن پارو‌‌‌ویروس در نمونه می‌باشد.

نامعتبر: عدم تشکیل خط رنگی در خط کنترل (C) نشان دهنده عدم صحت عملکرد کیت می‌باشد و نمونه باید دوباره با کاست جدید تست گردد.

جهت مشاهده فیلم آموزشی استفاده از رپید تست های حیوانات خانگی کوچک (سگ و گربه) لینک زیر را کلیک نمایید :

https://aparat.com/v/koY6f

در شبکه های اجتماعی همراه ما باشید

نیاز به وقت ملاقات نیست

کارشناسان آروین زیست سلامت به صورت رایگان به شما مشاوره میدهند.